İK UYGULAMALARI

Seçme ve Yerleştirme: Başarımızın arkasındaki en önemli kaynak çalışanlarımız… Seçme ve Yerleştirme sürecinde en büyük hedefimiz; pozisyonun gerektirdiği eğitim, bilgi, tecrübe ve yetkinliklerin yanı sıra, genç, dinamik ve yaratıcı ekibimize ve kurum kültürümüze uyum sağlayabilecek yeni takım arkadaşlarını şirketimize kazandırmak. EKG’deki açık pozisyonlara internet sitemizin iş başvurusu butonundan başvurabilirsiniz. Ulaşan tüm başvuruları gizlilik prensipleri çerçevesinde değerlendirdiğimizden emin olabilirsiniz…

Ücretlendirme ve Yan Haklar: Çalışanlarımıza, şirket stratejilerine uygun ve rekabetçi, yetkinlikleri, alınan görev ve sorumluluklar ile kişisel performansı gözeten bir ücretlendirme ve yan haklar programı sunuyoruz.
Ücretlendirme sistemimiz tüm çalışanlar için yıllık 12 brüt maaş ile birlikte, satış ve çözüm ekibindeki çalışanlarımız için satış sonuçlarına, diğer çalışanlarımız için ise kişisel performans ile şirkete katkı derecesine göre belirlenen prim planını içeriyor.

Ayrıca şirketimizde “Benefit & Banafit Programı” kapsamında esnek yan haklar uygulaması bulunuyor. Bu programı, sektördeki yeni uygulama ve eğilimleri her zaman yakından takip etmeyi ilke edinmiş bir şirket olarak çok önemsiyoruz. Çalışanlarımızın farklı tercih ve ihtiyaçları doğrultusunda, belirlenen limitler çerçevesinde, kendi yan haklar paketlerini seçmelerine olanak tanıyan bu programı uygulayan şirketlerden biriyiz.

Performans Yönetimi: Çalışanlarımızın güçlü ve gelişime açık yönlerini belirlemek, bu doğrultuda eğitim ve kariyer planlamalarına ışık tutmak için tüm yıla yayılan bir performans değerlendirme sistemimiz bulunuyor.

Eğitim: Çalışanlarımızın mesleki ve kişisel gelişimi bizim için büyük önem taşıyor. Faaliyet gösterdiğimiz sektör, eğitime çok büyük önem vermeyi zorunlu kılıyor. Eğitim programları, çalışanların, görevlerini yaparken karşılaştıkları sorunları en aza indirgemek, mesleki bilgi ve becerilerini artırmalarına katkı sağlamak ve yetkinliklerini kuvvetlendirmek amaçlarını göz önünde tutularak planlanıyor.

Ödüllendirme: Motivasyonun hepimizin çalışma hayatında son derece önemli bir yer tuttuğu muhakkak. Bu noktadan hareketle, tebrik sistemine şirket olarak çok büyük önem veriyoruz. Uzun yıllardan bu yana uygulamada olan ve çağdaş insan kaynakları yönetimi anlayışıyla sürekli geliştirmeye devam ettiğimiz bu sistemle, yöneticiler ve hatta aynı seviyede çalışanları birbirlerini ödüllendiriyor ve ödüllendiriliyor. Bu süreci yıl boyunca, proje bazlı uygulayabiliyoruz. Ödüllendirme ve/veya ödüllendirilme için sene sonunu beklememize gerek yok!